Deklarata e respektimit tė anės private

 

Personeli i Shoqatės Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr e kupton dhe respekton rėndėsinė e mbrojtjės sė tė dhėnave vetanake tė anätarėve tė seksionit tė tijė dhe shfrytėzuesėve tė tjerė tė kėsaj Web seile. Pėr tė demonstruar qartė qėndrimin tonė tė kėtij qėllimi, i kemi definuar direktivat e ardhshme tė lidhura me respektimin e anės private.

 

Shėrbyesi Web i Shoqatės grumbullon dhe i ruan tė dhėnat lidhur me qasjėn e shfrytėzuesėve nė faqe (nė veēanti IP adresat dhe kohėrat e qasjės sė resurseve tė kėrkuara). Mėtutje, grumbullohrn informatat rreth sjelljės dhe lėvizjės tė ēdo shfrytėzuesi tė loguar nė qėllim tė sigurisė sė integritetit tė selisė Web tė Shoqatės, si dhe me qėllim tė pėrmirėsimit tė kualitetit tė selisė. Grumbullimi i informatave mbesin tė deponuara tek administratorėt pėrgjegjės nė Shoqatė, si dhe nuk do tė pėrcjellen personave tė tretė, pėrveē organeve tė Policisė nė rast tė aktivitetit tė paligjshėm.

 

Grumbullimi (mbledhja) e informatave reth shfrytėzuesėve bėhet duke vendosur informatat nė cookie, tė cilat memorohen nė anėn e shfrytėzuesit, si dhe, varėsisht prej dėshirės sė shprehur tė shfrytėzuesit, mund tė shlyhet pas ēkyējes sė shikuesit kontrollues. Informatat tė cilat vendosen nė cookie pėrbėjnė vetėm emrin e shfrytėzuesit, datėn e lindjės dhe grupin nė tė cilin shfrytėzuesi bėn pjesė.

 

Ēka ėshtė cookie?

 

Teknologjia Cookie ėshtė formuar me qėllim qė ti ndihmon selisė Web nė njohjėn e shikuesit kontrollues tė shfrytėzuesit sikur vizituesit tė mėparshėm tė faqės si dhe pėr kėtė shkak pėrgatiten dhe mbahen nė mend informatat lidhur me atė qė si ėshtė i rregulluar (setuar) shikuesi kontrollues gjatė shikimit tė atyre faqeve. Cookie ėshtė rend i shenjave tekstuale tė cilėn faqja Web ia dėrgon  shikuesit kontrollue tė juaj. Cookie nuk mund tė marr cilindo tė dhėnė tjetėr prej diskut tė fortė tė kompjuterit tuaj, nuk mund tė pėrcjell virus ose tė merr adresėn e juaj e-mail. Momentalisht, faqet Web shfrytėzojnė teknologjinė cookie pėr ta lehtėsuar vizitėn e shfrytėzuesit; nė pėrgjithėsi, cookie mund me siguri tė pėrgatitė emrin e shfrytėzuesit dhe kodin, tė personalizon faqėn  fillestare, tė shėnon qė cilat faqe janė vizituar ose cilat prodhime janė zgjedhur  me rastin e ndonjė blerje.

 

Administratorėt e Webit tė Shoqatės Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr ndėrmarrin masat pėrkatėse pėr mbrojtjėn e informatave shfrytėzuese.

 

Nėse mendoni qė mėnyrat e shfrytėzuesėve tė kėsaj Web selie janė nė kundėrshtim me kėtė deklaratė tė pėrmendur, luteni qė tė na kontaktoni nė adresėn:

 

BISHZ – VAIS – UIAS

Bahnstrase 92

3008 Bern

ose pėrmes postės elektronike:

ahmet.xhigoli@bishz.ch

 

Ju faleminderit pėr mirėkuptim.